חוק המרפסות
13 בנובמבר 2017
איך מתקינים פרגולה?
13 בנובמבר 2017

חוק הפרגולות

חוק הרפורמה בתכנון ובניה אשר התקבל במליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית ברוב של 39:21 במרץ 2014 ידוע בכינויו "חוק הפרגולות".

הרפורמה מפחיתה את הריכוזיות ומעבירה סמכויות מהוועדות המחוזיות לוועדות המקומיות. עד כה נדרש אישור הוועדה המחוזית לכל דבר החל מבנייה זעירה ועד הקמת בניין. מעתה יפוצל התהליך למסלולים נפרדים. מסלול פטור מהיתר לענייני בניה זעירה כמו: הקמת פרגולה, בניית גדר עד גובה של 1.5 מטר, הוספת מחסנים וכדומה. מסלול הליך רישוי מקוצר של 45 יום לנושאים כגון סגירת מרפסת, הוספת מעלית למבנה קיים והרחבות של עד 25 מ"ר, זאת מול הרשות המקומית בלבד. במידה ולא יתקבל אישור בפרק זמן זה, הבקשה תאושר אוטומטית. 

כוונת הרפורמה עפ"י גדעון סער היא לפנות את הוועדות המחוזיות לטיפול מהיר בפרוייקטי בנייה חדשים אשר יגדילו את הצע הדירות. בהתחשב בעובדה שעד כה היו בסה"כ 6 וועדות מחוזיות ומעתה סמכותן תתפזר בין 123 ועדות מקומיות, צפויות הוועדות המחוזיות להתפנות לדברים החשובים באמת. אמירתו של השר סער במליאה כי "השיטה הקיימת מיררה וממררת את חיי האזרחים" מדברת בעד עצמה.

עוד תוספת חדשה שמציעה הרפורמה נועדה להקל על האזרח ולהפוך את המערכת לנגישה יותר עבורו. בעוד כשמונה עשר חודשים יוקמו ברחבי הארץ מכוני בקרה בהם יהיה ניתן להפיק את כל האישורים הנדרשים מכלל הגורמים הממשלתיים עבור אישור הבנייה או שיפוץ. חסל סדר הטרטורים בין הרשויות השונות.

המתנגדים לרפורמה מגיעים בעיקר מארגוני הסביבה החוששים כי הרפורמה "מגבילה את האפשרות של הגנה על הציבור והסביבה". לטענתם ניתן היה לפתור את הבירוקרטיה באמצעות חיזוק ועיבוי הוועדות הקיימות. יש לציין כי הרפורמה לוקחת בחשבון את הבעייתיות שיכולה להיווצר ומגדירה במפורש מה נופל תחת הגדרת הפטור ומה לא. לדוגמא, מי שמתכנן לבנות פרגולה תחת המסלול הפטור מאישור, מוגבל לבניית פרגולה אשר שיטחה לא יעלה על 50 מ"ר. הרפורמה מפרטת כך כל מרכיב בה.

החל מחודש אוגוסט חסל סדר ההמתנה המייגעת לאורך חודשים ארוכים ולפעמים אף שנים עד קבלת היתר הבניה המיוחל כדי לבנות פרגולה! 

Comments

comments